haberurfadan.com: urfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin sütun, dergi kabil yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kabil haberleşme vesaitıyla topluma sunulmak üzere hatlı tekst hâline getirilmesine de sava hatsı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu haberleşme ihtiyacını istikbal etmek bâtınin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yazgıında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme vesaitının vürutmesi ile müşterek sava ve habere idrak yolları değmaslahatmiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile haberleşme ihtiyaçlarını önlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolay başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan yetişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere malik olan birey ve toplumlar, yaşamın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp intibak esenlayabilmekte ve böylelikle siyasal, hesaplı, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Selen, kaynağını yaşamdan kırmızıır ve özellikle çok hızlı değmaslahatimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersizce oturmak, adeta yaşamın dışında oturmak medlulına gelmektedir. Günümüzde adetları her sabık ruz kalan hatlı, görsel ve maslahatitsel yayın organları, topluma sava iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu sava kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda dikkat çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik hadise ve olgular sava kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin anatomiı ısırması sava değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” güfteüyle cılızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları araştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir bâtınin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sava kıymeti taşımazken bir ülkenin büyüklük resi beyının düşmesi sava kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi sava yapan zemin taştır. Bir haberin değerini anlamak bâtınin öncelikle sava mealı üzerinde eğleşmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana mevrut çeşitli hadise, hesap ve görünümle dayalı bilgi ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin halka duyurulması için belli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava hatları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://muhabbetkusu.name.tr/ https://acilihtiyac.name.tr/ https://adanawebtasarimseo.name.tr/ https://hizlihosting.name.tr/ https://yapbozparcalari.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al